خدمات IT هزاره سوم

مشاوره، طراحی، توسعه شبکه، سایت، سئوی خود را به ما بسپارید.

WebDev📅 ۲۹ مهر ۱۴۰۵⏱ 9 دقیقه مطالعه💬 0 دیدگاه
راهنما
۲۹ مهر ۱۴۰۵سرور9 دقیقه مطالعه

نکات کلیدی

  • طبق برگه مشخصات سرور HPE DL360 Gen10، مدل های Silver نسل دوم دو لینک با سرعت 9.6 GT/s دارند، در حالی که سری Gold 5200 دو لینک با سرعت 10.4 GT/s و اغلب مدل های Gold 6200 و Platinum سه لینک با همین سرعت ارائه می دهند.
  • طبق داده های Intel ARK، مدل Silver 4210 و Gold 5218 هر کدام یک واحد AVX-512 FMA دارند، در حالی که Gold 6230، Gold 6248R و Platinum 8280 دو واحد ارائه می دهند.
  • در نسل دوم، طبق QuickSpecs DL360 Gen10، طبقه Bronze روی 2133 MT/s قفل است، Silver روی 2400 MT/s، بیشتر مدل های سری Gold 5200 روی 2666 MT/s و سری Gold 6200 و Platinum روی 2933 MT/s کار می کنند؛ همگی با شش کانال حافظه.

راهنمای جامع انتخاب پردازنده سرور: مقایسه Xeon Gold و Silver

پردازنده، قلب تپنده هر سرور است و انتخاب اشتباه در این نقطه، می‌تواند سال‌ها به شکل هزینه پنهان و افت سرعت خود را نشان دهد. اگر بین Xeon Gold و Xeon Silver مردد هستید یا می‌خواهید بدانید سرورهای مجهز به Xeon E5-2680 v4 هنوز پاسخگوی نیازهای شما هستند یا نه، این راهنما برای شما تهیه شده است.


منطق نام‌گذاری پردازنده‌های Xeon Scalable

اینتل از سال ۲۰۱۷، پردازنده‌های سرور خود را در چهار طبقه Bronze، Silver، Gold و Platinum معرفی کرد. رقم اول شماره مدل، طبقه را مشخص می‌کند: «۳» برای Bronze، «۴» برای Silver، «۵» و «۶» برای Gold و «۸» برای Platinum. رقم دوم نیز نسل محصول را نشان می‌دهد؛ مثلاً Gold 6138 به نسل اول (Skylake، میانه ۲۰۱۷) و Gold 6230 به نسل دوم (Cascade Lake، بهار ۲۰۱۹) تعلق دارد.

این طبقه‌بندی را می‌توان به کلاس‌های پروازی تشبیه کرد؛ همه سرنشینان به مقصد می‌رسند، اما سرعت جابه‌جایی داده، ظرفیت بار و امکانات رفاهی متفاوت است. اگر بار کاری شما سبک است، کلاس اکونومی (Silver) کاملاً کافی خواهد بود، اما برای بارهای سنگین و حساس، کلاس بیزینس (Gold) گزینه بهتری است.

نکته مهم: با معرفی خانواده Xeon 6، اینتل این طبقه‌بندی را کنار گذاشت و به سری‌های عددی مانند 6500، 6700 و 6900 روی آورد. بنابراین، هنگام خرید سخت‌افزارهای جدیدتر، مقایسه را باید با برگه مشخصات هر مدل انجام دهید.


پنج تفاوت فنی کلیدی بین Xeon Silver و Gold

۱- پهنای باند ارتباط بین پردازنده‌ها (UPI)

در سرورهای دوسوکتی و بیشتر، پردازنده‌ها از طریق لینک‌های UPI با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. طبق برگه مشخصات سرور HPE DL360 Gen10، مدل‌های Silver نسل دوم دو لینک با سرعت 9.6 GT/s دارند، در حالی که سری Gold 5200 دو لینک با سرعت 10.4 GT/s و اغلب مدل‌های Gold 6200 و Platinum سه لینک با همین سرعت ارائه می‌دهند. از نظر مقیاس‌پذیری، Silver 4210 حداکثر دوسوکتی است، Gold 6230 تا چهار سوکت و Platinum 8280 تا هشت سوکت پشتیبانی می‌شود. استثناهایی مانند Gold 6248R که با وجود طبقه Gold، فقط دوسوکتی است، نیز وجود دارند.

حتما مطالعه نمائید.
تفاوت Tier دیتاسنتر: مقایسه عملی Tier 1 تا Tier 4 در ۲۰۲۶

در عمل، دیتابیس‌هایی که داده‌ها را بین دو سوکت جابه‌جا می‌کنند، از لینک سوم UPI سود واقعی می‌برند، در حالی که در وب سرورهای معمولی اثری از آن دیده نمی‌شود.

۲- توان محاسبات برداری؛ AVX-512 و واحدهای FMA

طبق داده‌های Intel ARK، مدل Silver 4210 و Gold 5218 هر کدام یک واحد AVX-512 FMA دارند، در حالی که Gold 6230، Gold 6248R و Platinum 8280 دو واحد ارائه می‌دهند. این تفاوت در بارهای متداول مانند وردپرس یا MySQL تقریباً نامرئی است، اما در نرم‌افزارهای بهینه‌شده برای AVX-512، از پردازش سیگنال و فشرده‌سازی گرفته تا اجرای مدل‌های هوش مصنوعی روی CPU، سرعت نظری محاسبات برداری دو برابر می‌شود.

۳- سقف سرعت و تعداد کانال‌های حافظه

سقف فرکانس رم را پردازنده تعیین می‌کند، نه ماژول حافظه. در نسل دوم، طبق QuickSpecs DL360 Gen10، طبقه Bronze روی 2133 MT/s قفل است، Silver روی 2400 MT/s، بیشتر مدل‌های سری Gold 5200 روی 2666 MT/s و سری Gold 6200 و Platinum روی 2933 MT/s کار می‌کنند؛ همگی با شش کانال حافظه. در نسل چهارم نیز این فاصله حفظ شده است: Silver 4410Y تا DDR5-4000 و Gold 6430 تا DDR5-4400 را پشتیبانی می‌کنند. نصب ماژول سریع‌تر روی پردازنده کند، فقط پول دور ریختن است.

تفاوت طبقات Bronze، Silver، Gold و Platinum در خانواده Xeon Scalable اینتل
طبقه‌بندی چهارگانه Xeon Scalable؛ رقم اول مدل، طبقه و رقم دوم، نسل را مشخص می‌کند.

۴- تعداد هسته، فرکانس و توان مصرفی

در هر نسل، طبقه بالاتر به معنای هسته بیشتر و توربو بالاتر است، اما در کنار آن، مصرف برق و تولید گرما نیز بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، Silver 4210 با ده هسته ۸۵ وات مصرف می‌کند، در حالی که Gold 6230 با بیست هسته ۱۲۵ وات و Platinum 8280 با بیست و هشت هسته ۲۰۵ وات برق مصرف می‌کنند. مدل‌های فرکانس محور مانند Gold 6248R با فرکانس پایه 3.0GHz برای نرم‌افزارهایی که به سرعت تک هسته حساس هستند ساخته شده‌اند و به همان اندازه پرتلامب هستند (۲۰۵ وات).

۵- هزینه مجازی و لایسنس

فراموش نکنید که لایسنس‌هایی مانند ویندوز سرور به ازای هر هسته محاسبه می‌شوند. طبق راهنمای مایکروسافت برای Windows Server 2025، حداقل ۸ لایسنس هسته برای هر پردازنده و ۱۶ لایسنس برای هر سرور الزامی است. بنابراین، دو پردازنده بیست هسته‌ای به ۴۰ لایسنس هسته نیاز دارند. هسته اضافه، فقط هزینه سخت‌افزار نیست، بلکه هزینه نرم‌افزار نیز به همراه دارد.

جدول مقایسه مدل‌های شاخص نسل دوم

اعداد جدول از Intel ARK و QuickSpecs DL360 Gen10 استخراج شده است:

مدل هسته/رشته فرکانس پایه سقف رم لینک UPI FMA سوکت TDP
Xeon Silver 4210 10 / 20 2.2GHz DDR4-2400 2 (9.6 GT/s) 1 2 85W
Gold 5218 16 / 32 2.3GHz DDR4-2666 2 (10.4) 1 4 125W

یادآوری: این جدول فقط برای مقایسه مدل‌های شاخص نسل دوم است و ممکن است در مدل‌های دیگر تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.


انتخاب پردازنده مناسب برای کاربردهای مختلف

هنگام انتخاب پردازنده، توجه به طبقه و ویژگی‌های آن بسیار مهم است. در این مقاله، به بررسی جایگاه پردازنده Xeon E5-2680 v4 در سال ۲۰۲۶ می‌پردازیم و کاربردهای مناسب آن را بررسی می‌کنیم.

کاربردهای مناسب E5-2680 v4

  • میزبانی وب سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین: این پردازنده برای میزبانی وب سایت‌های پربازدید، فروشگاه‌های آنلاین و وردپرس‌های پرترافیک مناسب است. با ۱۴ هسته و ۲۸ رشته، می‌تواند بار کاری سنگین را مدیریت کند.
  • کنترل پنل‌های هاستینگ و تجمیع سایت‌ها: برای کنترل پنل‌های هاستینگ و میزبانی چند سایت روی یک سرور، E5-2680 v4 گزینه‌ای کارآمد است.
  • پایگاه‌های داده کوچک تا متوسط و نرم‌افزارهای اداری: این پردازنده برای پایگاه‌های داده کوچک تا متوسط و نرم‌افزارهای اداری سازمان‌ها مناسب است.
  • مجازی‌سازی سبک و محیط‌های تست: برای مجازی‌سازی سبک، محیط‌های تست و استقرارهای توسعه، E5-2680 v4 می‌تواند عملکرد خوبی ارائه دهد.
مقایسه Xeon E5-2680 v4 با نسل‌های جدید Xeon Scalable اینتل
E5-2680 v4 در پیکربندی دوسوکتی هنوز برای بارهای وب و هاستینگ گزینه‌ای اقتصادی است.

محدودیت‌ها و نقاط ضعف

  • فاقد AVX-512: این پردازنده از دستورات برداری AVX-512 پشتیبانی نمی‌کند که برای برخی نرم‌افزارهای علمی و محاسبات برداری ضروری است.
  • حافظه محدود: چهار کانال DDR4-2400 در هر سوکت، در مقایسه با نسل‌های جدیدتر، محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند.
  • پشتیبانی از به‌روزرسانی‌های سرویس: طبق Intel ARK، این پردازنده از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ دیگر به‌روزرسانی سرویس دریافت نمی‌کند.
  • پشتیبانی از سیستم‌عامل‌ها: HPE پلتفرم Gen9 را برای ویندوز سرور حداکثر تا نسخه 2019 و برای ESXi تا 7.0 U3 تأیید کرده است.
حتما مطالعه نمائید.
مراکز دادهٔ زیرساخت ایران: راهنمای کامل IXP، کولوکیشن و انتخاب سرور در ۲۰۲۶

مقایسه با Silver 4210 و Gold 6230

ویژگی E5-2680 v4 Silver 4210 Gold 6230
معماری و عرضه Broadwell، Q1'16 Cascade Lake، Q2'19 Cascade Lake، Q2'19
هسته / رشته 14 / 28 10 / 20 20 / 40
فرکانس پایه/توربو 2.4 / 3.3GHz 2.2 / 3.2GHz 2.1 / 3.9GHz
حافظه 4ch DDR4-2400 6ch DDR4-2400 6ch DDR4-2933
دستورات برداری AVX2 AVX-512 (1 FMA) AVX-512 (2 FMA)
TDP 120W 85W 125W

انتخاب طبقه مناسب

قاعده طلایی در انتخاب پردازنده، شناخت نیازهای نرم‌افزاری است. قبل از خرید، مصرف واقعی CPU و RAM سرور فعلی را مانیتور کنید. بسیاری از مشکلات کندی، ریشه در رم کم یا دیسک کند دارند، نه پردازنده.

کاربردهای مختلف و انتخاب پردازنده

  • وب سایت، هاستینگ و اپلیکیشن‌های تحت وب: برای این کاربرد، Silver یا حتی پیکربندی دوسوکتی E5-2680 v4 مناسب است. بهتر است مابه‌التفاوت قیمت را به رم بیشتر و NVMe سریع‌تر اختصاص دهید.
  • مجازی‌سازی و میزبانی چند ماشین مجازی: در این حالت، سری Gold 6000 با سه لینک UPI و رم سریع‌تر، عملکرد بهتری ارائه می‌دهد. توجه به لایسنس هر هسته نیز مهم است.
  • دیتابیس و نرم‌افزارهای حساس به فرکانس: مدل‌هایی مانند 6248R با فرکانس پایه 3.0GHz برای کوئری‌های سنگین مناسب هستند. در صورت محاسبه لایسنس بر اساس هسته، هسته کمتر و توربو بالاتر می‌تواند صرفه‌جویی ایجاد کند.
  • محاسبات برداری و هوش مصنوعی روی CPU: نرم‌افزارهای علمی، رندرینگ و استنتاج مدل‌های یادگیری ماشین که برای AVX-512 بهینه شده‌اند، از سری Gold 6000 و Platinum بهره می‌گیرند.
  • Platinum برای کاربردهای خاص: Platinum برای سرورهای چهار و هشت سوکتی، پایگاه‌های داده بسیار حجیم و تراکم بالای هسته طراحی شده است. برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، قیمت و مصرف انرژی آن منطقی نیست.

در نهایت، انتخاب درست پردازنده با در نظر گرفتن بار کاری واقعی و داده‌های مصرفی است. با شناخت نیازهای نرم‌افزاری و بررسی ویژگی‌های پردازنده، می‌توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.


مقایسهٔ پردازنده‌های Xeon: Gold، Silver و Platinum

انتخاب مناسب‌ترین پردازندهٔ Xeon برای نیازهای خاص خود می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در اینجا به بررسی تفاوت‌های کلیدی بین سری‌های مختلف پردازنده‌های Xeon می‌پردازیم.

انتخاب طبقه پردازنده سرور بر اساس نوع بار کاری سازمان
تصمیم درست از شناخت بار کاری شروع می‌شود، نه از انتخاب گران‌ترین گزینه.

Xeon Gold در برابر Xeon Silver

انتخاب بین Xeon Gold و Silver به نوع بار کاری شما بستگی دارد. Gold با هسته‌های بیشتر، رم سریع‌تر و لینک‌های UPI بیشتر، برای مجازی‌سازی، پایگاه داده‌های سنگین و محاسبات برداری مناسب‌تر است. از طرفی، Silver با مصرف و قیمت کمتر، گزینه‌ای ایده‌آل برای وب‌سایت‌ها و هاستینگ است.

قبل از تصمیم‌گیری، حتماً مصرف واقعی سرور خود را اندازه‌گیری کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

Xeon E5-2680 v4 در سال ۲۰۲۶

اگرچه این پردازنده در سال ۲۰۲۶ نیز برای وب، هاستینگ و پایگاه داده‌های متوسط مناسب است، اما باید محدودیت‌های آن را در نظر گرفت. E5-2680 v4 فاقد AVX-512 بوده و رم چهارکاناله DDR4-2400 دارد. همچنین، به روزرسانی سرویس آن از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان رسیده است.

تفاوت سری Gold 5000 و Gold 6000

در نسل دوم پردازنده‌های Xeon، سری Gold 5000 در نقطهٔ میانی بین Silver و سری 6000 قرار می‌گیرد. Gold 5218 دارای یک واحد FMA، دو لینک UPI و رم DDR4-2666 است، در حالی که Gold 6230 دارای دو واحد FMA، سه لینک UPI و رم DDR4-2933 است. بنابراین، سری 6000 برای مجازی‌سازی سنگین و محاسبات برداری، گزینه‌ای بهتر و قدرتمندتر است.

امکان نصب همزمان Silver و Gold

بر اساس QuickSpecs سرورهای HPE ProLiant، نصب همزمان دو مدل متفاوت از پردازنده‌های Xeon در یک سرور پشتیبانی نمی‌شود. برای ارتقا، باید هر دو سوکت را با مدل یکسان و سازگار با پلتفرم تعویض کنید.

طبقه‌بندی جدید Xeon

با معرفی سری‌های عددی جدید مانند 6500، 6700 و 6900 توسط اینتل، طبقه‌بندی چهارگانهٔ Gold و Silver منسوخ شده است. برای سرورهای نسل‌های اخیر، مقایسه را بر اساس مشخصات رسمی هر مدل انجام دهید.

تیم IT هزاره سوم با تجربه و تخصص در زمینهٔ راهبری سرور و زیرساخت‌های سازمانی، آماده است تا شما را در انتخاب مناسب‌ترین پیکربندی با کمترین هزینه یاری کند.

امتیازدهی

دیدگاه خود را بنویسید