نکات کلیدی
- مزایا و محدودیت های پردازنده های Xeon در سرور
- نام های پردازنده های Xeon معمولاً شامل E برای نسل های قبلی و Xeon Scalable برای نسل های جدید می باشند.
- نسل پردازنده و نسل سرور HPE به هم مرتبط هستند؛ نصب پردازنده یک نسل بر روی مادربرد نسل دیگر امکان پذیر نیست.
پردازنده زئون: تعریف و کاربرد
پردازنده زئون (Intel Xeon) خانوادهای از CPUهای اینتل است که برای کاربردهای سرور، ایستگاه کاری و زیرساخت دیتاسنتر طراحی شدهاند. این پردازندهها با قابلیتهای ویژهای مانند پشتیبانی از رم ECC، قابلیت نصب چند پردازنده روی یک مادربرد، کانالهای حافظه و خطوط PCIe بیشتر و فناوریهای مجازیسازی، پایداری و مقیاسپذیری بالاتری نسبت به پردازندههای معمولی ارائه میدهند.
ویژگیهای کلیدی پردازنده زئون
- پایداری: با پشتیبانی از رم ECC، خطاهای تکبیتی حافظه پیش از آسیب به داده اصلاح میشوند.
- مقیاسپذیری: بسیاری از مدلها دوسوکتی هستند و برخی مدلهای رده بالا تا هشت پردازنده را روی یک سرور پشتیبانی میکنند.
- ورودی و خروجی بیشتر: خطوط PCIe فراوان برای دیسک NVMe، کارت شبکه 10 گیگ و کنترلر RAID.
- مجازیسازی: فناوریهای VT-x و VT-d برای اجرای همزمان چندین ماشین مجازی روی یک سرور.
CPU زئون = پردازنده سروری اینتل برای کار بیوقفه
کاربرد پردازنده زئون در سرورهای HPE ProLiant
پردازندههای زئون اینتل، مدلهای مختلفی از سرورهای HPE ProLiant، از Gen9 تا Gen12 را پشتیبانی میکنند. سرور اختصاصی HPE با دو پردازنده زئون، گزینهای مناسب برای کسبوکارهایی است که به دنبال پایداری و مقیاسپذیری بالا هستند.
راهنمای انتخاب پردازنده زئون
در این راهنما، گام به گام از تعریف و معماری شروع میکنیم و با نامگذاری و نسلهای مختلف پردازندههای زئون آشنا میشویم. در پایان، یک چکلیست انتخاب در اختیارتان قرار میدهیم تا بتوانید بهترین گزینه را برای سرور خود انتخاب کنید.
سرور اختصاصی با دو پردازندهٔ Intel Xeon
- مدل سرور: HPE DL360 Gen9
- پردازنده: دو واحد Xeon E5‑2680 v4
- هسته: 28 (14 در هر پردازنده)
- رشته: 56
- حافظه: 64 GB Registered ECC
- ذخیرهسازی: دیسک NVMe
- برای مشاهده مشخصات کامل و سفارش، به صفحهٔ سرور اختصاصی ایران مراجعه کنید.
| ویژگی | مقدار |
|---|---|
| پردازنده | دو Xeon E5‑2680 v4 |
| هسته | 28 (14/پردازنده) |
| رشته | 56 |
| حافظه | 64 GB Registered ECC |
| ذخیرهسازی | NVMe |
| مدل سرور | HPE DL360 Gen9 |
پردازنده Xeon چیست و چرا برای سرور طراحی شده است؟
پردازندههای Xeon برای پاسخگویی به نیازهای سرور، طراحی خاصی دارند که در کامپیوترهای شخصی معمولاً مشاهده نمیشود.
- سرور باید در تمام ساعات، به صدها یا هزاران درخواست همزمان پاسخ دهد.
- مدیریت حافظه در مقیاس دهها گیگابایت و اصلاح خودکار خطاهای حافظه ضروری است.
- اینتل خانواده Xeon را با ویژگیهای زیر توسعه داده است:
- کانالهای حافظه متعدد – دسترسی سریع به حجم بالای حافظه.
- لینکهای پرسرعت بین پردازندهها – ارتباط سریع بین دو واحد پردازنده.
- خطوط PCIe فراوان – پشتیبانی از تعداد زیاد کارتهای گرافیک و ذخیرهسازی.
- قابلیتهای RAS (Reliability, Availability, Serviceability) – تضمین قابلیت اطمینان، دسترسیپذیری و سرویسپذیری در محیطهای حساس.
در اکثر نسلها، هستههای Xeon از همان معماری پایهای که در پردازندههای دسکتاپ استفاده میشود، اشتراک دارند؛ اما در پلتفرم سرور، امکانات بالا و قابلیتهای افزوده شده، آن را برای محیطهای سروری مناسب میسازد.
Xeon چیست و چرا در سرورهای دو سوکته کاربرد دارد؟
پردازندههای Xeon به عنوان قلب سرورهای دو سوکته شناخته میشوند؛ همانگونه که در یک آشپزخانه صنعتی، چندین سرآشپز و اجاق همزمان غذا میپزند، در سرور دو سوکته هر پردازنده دارای هستههای متعدد، حافظه و خطوط PCIe مخصوص خود است. این ساختار اجازه میدهد تا بار کاری بهصورت موازی و بهینه توزیع شود.
ساختار فیزیکی یک سرور دو سوکته
- دو پردازنده Xeon بر روی یک مادربرد نصب میشوند.
- هر پردازنده دارای حافظه و خطوط PCIe اختصاصی است.
- ارتباط بین دو پردازنده از طریق لینکهای پرسرعت برقرار میشود.
- در مثال HPE DL360 Gen9، دو پردازنده E5‑2680 v4 با 14 هسته و 28 رشته در کنار هم قرار میگیرند.
NUMA (Non‑Uniform Memory Access)
این اصطلاح به معنای دسترسی نامتقارن به حافظه است. هر پردازنده به حافظهای که مستقیماً به آن متصل است، سریعتر دسترسی دارد؛ بنابراین در طراحی سرورهای دو سوکته، توزیع متوازن رم بین دو پردازنده توصیه میشود تا از بهرهوری حداکثر حاصل شود.
نکات فنی مهم در مورد Xeon
- هر رشته همان هسته کامل نیست
- فناوری Hyper‑Threading اجازه میدهد هر هسته دو رشته را همزمان اجرا کند.
- در مدل Xeon E5‑2680 v4، این امکان 14 هسته و 28 رشته را فراهم میکند، اما بهرهوری دو برابر نخواهد بود؛ رشته دوم منابع همان هسته را به اشتراک میگذارد.
- همه مدلها قابلیت Hyper‑Threading ندارند
- مثلاً Xeon Bronze 3204 دارای 6 هسته و تنها 6 رشته است، زیرا در این مدل Hyper‑Threading فعال نیست.
| مدل Xeon | هسته | رشته | توضیح |
|---|---|---|---|
| E5‑2680 v4 | 14 | 28 | Hyper‑Threading فعال |
| Xeon Bronze 3204 | 6 | 6 | Hyper‑Threading غیرفعال |
معماری و قابلیتهای پردازندههای Intel Xeon
پردازندههای Intel Xeon با توجه به کاربردهای مختلف، به خانوادههای متنوعی تقسیم میشوند که هر کدام ویژگیها و قابلیتهای منحصر به فردی دارند. در ادامه به بررسی برخی از این خانوادهها و ویژگیهای کلیدی آنها میپردازیم.
خانوادههای اصلی Intel Xeon
- Xeon 6 با هستههای P (Performance): این خانواده برای پردازشهای سنگین در دیتاسنترها، هوش مصنوعی و بارهای عمومی طراحی شده است. هر سوکت این پردازندهها میتواند تا 128 هسته را پشتیبانی کند که قدرت پردازشی قابل توجهی را فراهم میآورد.
- Xeon 6 با هستههای E (Efficient): این سری برای بارهای کاری پرتراکم در محیطهای ابری و شبکهای بهینه شده است. مدل 6780E با 144 هسته، قدرت و کارایی فوقالعادهای را در این زمینه ارائه میدهد.
- Xeon 6+: نسل جدید و قدرتمند اینتل که با فرایند 18A تولید میشود، قرار است در سه ماهه دوم 2026 عرضه شود. این خانواده با ارائه تا 288 هسته در هر سوکت، قدرت پردازشی بینظیری را در اختیار کاربران قرار میدهد.
- سایر شاخهها: علاوه بر موارد فوق، اینتل خانوادههای دیگری از Xeon را نیز ارائه میدهد که شامل نسل پنجم Xeon Scalable، سری Xeon Max و Xeon 6 برای سرورهای ورودی، ایستگاههای کاری و تجهیزات لبه شبکه میشود.
معماری و قابلیتهای کلیدی
پردازندههای Intel Xeon با توجه به کاربردهای مختلف، ویژگیهای منحصر به فردی دارند که شامل موارد زیر میشود:

- هستههای پردازشی: هر خانواده از Xeon با توجه به نیازهای کاربردی، تعداد هستههای متفاوتی را ارائه میدهد. این هستهها قدرت پردازشی بالایی را برای انجام وظایف سنگین فراهم میکنند.
- کش (Cache): حافظه کش در پردازندههای Xeon، نقش مهمی در بهبود عملکرد و کاهش تأخیر دارد. این حافظه، دسترسی سریع به دادهها را برای هستههای پردازشی فراهم میکند.
- پشتیبانی از رم ECC: بسیاری از پردازندههای Xeon از رم ECC (Error-Correcting Code) پشتیبانی میکنند که باعث افزایش قابلیت اطمینان و کاهش خطاهای حافظه میشود. این ویژگی برای کاربردهای حساس و مهم بسیار حیاتی است.
- بهینهسازی برای هوش مصنوعی: خانوادههای Xeon با هستههای P، بهینهسازیهای ویژهای برای پردازشهای هوش مصنوعی دارند. این بهینهسازیها شامل پشتیبانی از دستورالعملهای ویژه AI و بهبود عملکرد در این زمینه است.
- کارایی شبکه: هستههای E در خانواده Xeon، برای بارهای کاری شبکهای بهینه شدهاند. این پردازندهها توانایی پردازش ترافیک شبکه بالا و مدیریت کارآمد دادهها را دارند.
با توجه به تنوع و قابلیتهای پردازندههای Intel Xeon، کاربران میتوانند با انتخاب مناسبترین خانواده، قدرت پردازشی و کارایی مورد نیاز خود را در زمینههای مختلف به دست آورند.
۱- هسته، رشته و فرکانس
- تعداد هستهها نشان میدهد چند وظیفه میتوانند همزمان توسط پردازنده انجام شوند.
- فرکانس پایه و حداکثر توربو مشخص میکند هر هسته در چه سرعتی کار میکند.
- مثال: پردازنده Xeon E5‑2680 v4 با فرکانس پایه ۲.۴ GHz و حداکثر ۳.۳ GHz، در حالی که Xeon 6980P ۱۲۸ هسته و ۲۵۶ رشته را در اختیار دارد.
۲- حافظه کش
- کش داخلی پردازنده، دادههای پرکاربرد را نگه میدارد تا هستهها کمتر به رم دسترسی پیدا کنند.
- Xeon E5‑2680 v4 دارای ۳۵ MB کش مشترک (Intel Smart Cache) است؛
- در نسل جدید، Xeon 6980P با ۵۰۴ MB کش بهطور چشمگیری بهینهتر عمل میکند.
- کش بزرگتر معمولاً باعث کاهش زمان دسترسی و بهبود کارایی در بارهای حجیم میشود.
۳- کانالهای حافظه و پشتیبانی از رم ECC
| مدل | کانال | نوع رم | حداکثر سرعت | حداکثر ظرفیت |
|---|---|---|---|---|
| E5‑2680 v4 | ۴ | DDR4 | 2400 MHz | 1.5 TB |
| Xeon Gold 6230 | ۶ | DDR4 | 2933 MHz | – |
| Xeon 6980P | ۱۲ | DDR5 | 6400 MHz | – |
- کنترلر حافظه در پردازنده قرار دارد و تعداد کانالها پهنای باند رم را تعیین میکند.
- پشتیبانی از رم ECC (خطاهای تکبیتی) در مدلهایی چون E5‑2680 v4، Platinum 8180 و Gold 6230 بهطور واضح مشخص شده است.
- رم ECC برای سرورهای طولانیمدت و بدون ریاستارت حیاتی است؛ خطاهای تکبیتی را بهصورت خودکار اصلاح میکند.
۴- پیکربندی چندپردازندهای؛ QPI و UPI
- QPI (QuickPath Interconnect) در نسلهای قبلی، دو لینک ۹.۶ GT/s در E5‑2680 v4 فراهم میکرد و حداکثر در پیکربندی دو سوکت بود.
- در خانواده Scalable، UPI (Ultra‑Path Interconnect) جای QPI را گرفت.
- مدلهای بالا مثل Platinum 8180 تا هشت سوکت مقیاسپذیرند.
- همچنین، برخی از پردازندههای Xeon با هستههای P گزینههای ۴ و ۸ سوکتی را در کنار مدلهای تکسوکتی ارائه میدهند.
۵- خطوط PCIe و مجازیسازی
- خطوط PCIe برای ارتباط با کارتهای گرافیک، ذخیرهسازی و سایر افزونههای I/O مهم است.
- تعداد خطوط PCIe در پردازندهها تعیینکننده ظرفیت گسترش و سرعت انتقال داده است.
- در سرورهای مدرن، ترکیب خطوط PCIe با تکنولوژیهای مجازیسازی مانند SR‑IOV و vDPA امکان تخصیص منابع سختافزاری به ماشینهای مجازی را فراهم میکند.
خطوط ارتباط PCIe
- در پردازندههای سرور، خطوط PCIe مسئول انتقال داده بین پردازنده، دیسکهای NVMe، کارتهای شبکه و کنترلرهای RAID هستند.
- مدل E5‑2680 v4 دارای ۴۰ خط PCIe 3.0 است، در حالی که Xeon 6980P از ۹۶ خط PCIe 5.0 بهرهمند است.
- بهدلیل اینکه هر نسل PCIe سرعت هر خط را تقریبا دو برابر میکند، پهنای باند واقعی در مدلهای جدید بهطور قابلملاحظهای افزایش مییابد؛ اختلاف تعداد خطوط تنها بخش جزئی از این پیشرفت است.
مجازیسازی در نسلهای Xeon
- VT‑x اجازه میدهد تا ماشینهای مجازی در سطح سختافزار اجرا و تسریع شوند.
- VT‑d امکان اختصاص مستقیم یک دستگاه PCIe به یک ماشین مجازی را فراهم میکند.
- هر دو تکنولوژی در پردازنده E5‑2680 v4 پشتیبانی میشوند، که بهخصوص برای سرورهای چندکاربری و میزبانی خدمات حیاتی مفید است.
دستورالعملهای داخلی و شتابدهندههای پردازشی
- E5‑2680 v4 از دستورالعملهای AVX2 پشتیبانی میکند.
- نسلهای Scalable، دستورات AVX‑512 را اضافه کردهاند.
- در نسل چهارم، واحد AMX برای شتابدهی محاسبات ماتریسی در زمینه هوش مصنوعی معرفی شد.
- در 10 ژانویه 2023 نسل چهارم Xeon Scalable با حافظه DDR5، رابط PCIe 5.0 و پشتیبانی از CXL 1.1 رونمایی شد.
تفاوت vPro و iLO در سرورهای HPE
- در صفحه ARK مدل E5‑2680 v4 برچسب Intel vPro Platform Eligibility دیده میشود.
- اما در سرورهای HPE، مدیریت از راه دور (کنسول، روشن/خاموش، نصب سیستمعامل) به وسیله کنترلر مستقل iLO انجام میشود و به vPro وابسته نیست.
مزایا و محدودیتهای پردازندههای Xeon در سرور
✅ پشتیبانی از رم ECC و قابلیتهای RAS برای کارهای ۲۴/۷ ✅ امکان پیکربندی دو یا چند سوکت و ظرفیت رم بسیار بالا ✅ سازگاری گسترده با سازندگان سرور، هایپروایزرها و سیستمعاملهای سروری
❌ فرکانس تکهستهای در برخی مدلهای پرهسته پایینتر از پردازندههای دسکتاپ همدوره است ❌ مصرف برق مدلهای پرهسته بالا؛ TDP مدل Xeon 6980P تا ۵۰۰ وات میرسد ❌ اینتل دیگر برای نسلهای قدیمی مانند E5 v4 بهروزرسانیهای خدماتی ارائه نمیدهد
نامگذاری و نسلهای Xeon
- نامهای پردازندههای Xeon معمولاً شامل E برای نسلهای قبلی و Xeon Scalable برای نسلهای جدید میباشند.
- پسوندهای v4، v5 و … به نسخههای بهروزرسانی در همان نسل اشاره دارد.
- اعداد داخل نام (مثلاً E5‑2680) معرف تعداد هستهها و توان پردازشی در همان نسل است.
۱- الگوی E3، E5 و E7؛ نمونه E5‑2680 v4
در نسخههای قدیمیتر، اینتل سرورهای Xeon را در سه خط اصلی معرفی میکرد:
- E3 – برای سیستمهای تکپردازنده
- E5 – برای سرورهای دوسوکت
- E7 – برای سرورهای چندسوکت
در مدل E5‑2680 v4، بخش اول «E5» نشاندهنده خط محصول است؛ «2600» به سرورهای دو سوکت اشاره دارد (ARK حداکثر پیکربندی دو سوکت را اعلام میکند). عدد «80» محل قرارگیری مدل در سری است و «v4» نسخه چهارم این خانواده (Broadwell) را مشخص میکند.
نکته: در سرورهای HPE ProLiant Gen9، مدلهای E5‑2600 v3 و E5‑2600 v4 بهصورت مشترک کاربرد دارند. عدد بزرگتر در یک سری معمولاً ویژگیهای افزوده را نشان میدهد، اما ممکن است در یک خاصیت بهتر و در دیگری کمتر باشد.
۲- Xeon Scalable؛ طبقات Bronze، Silver، Gold و Platinum
با معرفی نسل Scalable در سال 2017، اینتل محصولات را به چهار کلاس تقسیم کرد:

| کلاس | رقم اول | نسل | مثال | ویژگیهای کلیدی |
|---|---|---|---|---|
| Bronze | 3 | نسل 1 (Skylake) | 3204 | بدون Turbo و Hyper‑Threading |
| Silver | 4 | نسل 2 (Cascade Lake) | 4210 | حداکثر دو سوکت، یک واحد AVX‑512 FMA |
| Gold | 5‑6 | نسل 2 (Cascade Lake) | 6230 | حداکثر چهار سوکت، دو واحد FMA |
| Platinum | 8 | نسل 3 (Ice Lake) | 8380 | حداکثر چهار سوکت، دو واحد FMA، پشتیبانی از AVX‑512 |
توضیح: عدد اول در نام مدل سطح را نشان میدهد؛ عدد دوم نسل را مشخص میکند. سطح بالاتر همیشه به معنای هستههای بیشتر نیست؛ ویژگیهای دیگر و پیکربندی سوکت نیز تعیینکنندهاند.
۳- Xeon 6 و Xeon 6+؛ ساختار جدید نامگذاری
در این نسل، شماره نسل را در ابتدای نام قرار دادند و نوع هسته را با پسوند مشخص کردند.
- Xeon 6980P
- «6» نسل
- «9» سری مدل
- «P» هستههای Performance
- Xeon 6780E
- «E» هستههای Efficient (کم مصرف)
- Xeon 6990E+
- «+» نشاندهنده پرچم دار در خانواده Xeon 6+
سریهای 6900، 6700 و 6500 بهصورت مشابه نامگذاری میشوند، هر کدام با پسوند P یا E بسته به نوع هسته.
جدول مقایسهٔ نسلهای Intel Xeon
| نسل | مدل نمونه | حداکثر سوکت | ویژگی برجسته |
|---|---|---|---|
| 1 (Skylake) | E5‑2600 v3 | 2 | بدون Turbo |
| 2 (Cascade Lake) | E5‑2600 v4 | 2 | AVX‑512 FMA |
| 3 (Ice Lake) | Platinum 8380 | 4 | AVX‑512 FMA |
| 4 (Emerald Rapids) | Platinum 8592+ | 4 | پشتیبانی از نسل پنجم |
| 5 (Xeon 6) | Xeon 6980P | 2 | هستههای Performance |
| 6 (Xeon 6+) | Xeon 6990E+ | 2 | هستههای Efficient با ویژگیهای پیشرفته |
جدول نمای کلی نسلهای Xeon
| مدل و نسل | هسته / رشته | حافظه | PCIe |
|---|---|---|---|
| E5‑2680 v4 (Broadwell، Q1 2016) | 14 / 28 | DDR4‑2400، 4 کانال | 40 خط 3.0 |
| Platinum 8180 (نسل 1، Q3 2017) | 28 / 56 | DDR4‑2666، 6 کانال | 48 خط 3.0 |
| Gold 6230 (نسل 2، Q2 2019) | 20 / 40 | DDR4‑2933، 6 کانال | 48 خط 3.0 |
| Platinum 8380 (نسل 3، Q2 2021) | 40 / 80 | DDR4‑3200، 8 کانال | 64 خط 4.0 |
| Platinum 8592+ (نسل 5، Q4 2023) | 64 / 128 | DDR5‑5600، 8 کانال | 80 خط 5.0 |
| Xeon 6980P (Granite Rapids، Q3 2024) | 128 / 256 | DDR5‑6400، 12 کانال | 96 خط 5.0 |
توجه: این جدول تنها مدلهای شاخص را نمایش میدهد؛ در هر نسل دهها مدل با ترکیبهای مختلف هسته و مصرف وجود دارد. مقایسه عادلانه باید بین مدلهای همرده صورت گیرد.
هر نسل Xeon در کدام سرور HPE استفاده میشود؟
نسل پردازنده و نسل سرور HPE به هم مرتبط هستند؛ نصب پردازنده یک نسل بر روی مادربرد نسل دیگر امکانپذیر نیست. جدول زیر رابطه نسلهای ProLiant با خانوادههای پردازنده Intel Xeon را نشان میدهد.
| نسل HPE ProLiant | خانواده پردازنده اینتل | نوع حافظه |
|---|---|---|
| Gen9 | Xeon E5‑2600 v3 و v4 | DDR4 |
| Gen10 | Xeon Scalable نسل 1 و 2 | DDR4 |
| Gen10 Plus | Xeon Scalable نسل 3 | DDR4 |
| Gen11 | Xeon Scalable نسل 4 و 5 | DDR5 |
| Gen12 (معرفی فوریه 2025) | Xeon 6 | DDR5 |
سرورهای ProLiant Gen12، مانند DL360 و DL380، در فوریه 2025 با پردازندههای Xeon 6 و کنترلر مدیریتی iLO 7 معرفی شدند. برای جزئیات دقیقتر درباره تفاوت نسلها از نظر رم، iLO و پشتیبانی نرمافزاری، مقالهای در مورد سرورهای G9، G10 و G11 را میتوانید مطالعه کنید.
چطور CPU زئون مناسب نیاز خود را انتخاب کنیم؟
در این بخش، همراه تیم وب داده، فرآیند انتخاب پردازنده را به چند پرسش ساده تبدیل میکنیم تا بتوانید پردازندهای را انتخاب کنید که با بار کاری، بودجه و افق زمانی پروژهتان هماهنگ باشد.
۱- نوع بار کاری را مشخص کنید
در انتخاب پردازنده، اولین گام تعیین دقیق نوع بار کاری است. این گام شامل موارد زیر میشود:
- حساسیت به تاخیر (latency): آیا برنامهتان به دسترسی سریع به دادهها وابسته است یا میتواند در زمانهای طولانیتر پردازش شود؟
- نرخ پردازش موازی (parallelism): آیا نیاز به تعداد زیاد هسته و رشته دارید تا چندین عملیات به طور همزمان انجام شود؟
- مصرف انرژی و دمای محیط: برای محیطهای سرور با محدودیت حرارتی، پردازندهای با مصرف پایینتر میتواند مزیت داشته باشد.
- نوسان بار کاری: آیا بار کاری به صورت پیوسته یا متغیر (peak و trough) است؟ پردازندههای با قابلیت مدیریت دینامیک (Dynamic Frequency Scaling) در این حالت مفیدند.
با تحلیل این عوامل، میتوانید انتخابی مدبرانه برای مدل مناسب Xeon داشته باشید.
راهنمای انتخاب پردازنده سرور: هسته یا فرکانس؟
نرمافزار شما چه میخواهد؟
برای انتخاب پردازنده مناسب، باید نیازهای نرمافزاری خود را در نظر بگیرید. اگر نرمافزار شما درخواستهای مستقل زیادی را بهطور همزمان پردازش میکند، مانند وبسرورها یا ماشینهای مجازی، تعداد هستههای بیشتر میتواند کمککننده باشد. اما اگر نرمافزار شما یک فرایند سنگین تکرشتهای است، فرکانس بالاتر تأثیر بیشتری خواهد داشت.
رم و کانالهای حافظه
یک پردازنده قوی بدون رم کافی، مانند موتوری با باک کوچک است. علاوه بر ظرفیت رم، توزیع ماژولها بین کانالهای حافظه نیز اهمیت دارد. پر کردن متوازن کانالها از همان مقدار رم، پهنای باند بیشتری را به شما ارائه میدهد. بنابراین، توجه به تعداد کانالهای حافظه و ظرفیت رم، در کنار پردازنده، ضروری است.
تکسوکت یا دوسوکت؟
سرورهای دوسوکت، هستهها، کانالهای حافظه و خطوط PCIe را دو برابر میکنند. این امر میتواند برای نرمافزارهایی که به منابع پردازشی بیشتری نیاز دارند، مفید باشد. با این حال، برخی نرمافزارها ممکن است به تنظیم NUMA نیاز داشته باشند و لایسنسهای نرمافزاری نیز ممکن است بر اساس تعداد هسته یا سوکت محاسبه شوند.
چرخه عمر و پشتیبانی نرمافزار
نسل پردازنده، بر سیستم عامل و هایپروایزر قابل نصب تأثیر مستقیم دارد. بنابراین، بررسی وضعیت پشتیبانی و چرخه عمر پردازندهها ضروری است. به عنوان مثال، Intel Xeon E5-2680 v4 که در سال 2016 عرضه شده، از ژوئن 2022 پشتیبانی آن به پایان رسیده است. همچنین، برخی سرورها مانند HPE DL360 Gen9، تنها تا نسخههای خاصی از ویندوز سرور و VMware ESXi را پشتیبانی میکنند.
محدودیتهای نسلهای قدیمی
اگر پروژه شما به نسخههای جدیدتر سیستم عامل یا نرمافزارها نیاز دارد، مانند ویندوز سرور 2025 یا نسخههای جدیدتر ESXi، ممکن است نسلهای قدیمیتر پردازندهها مناسب نباشند. در چنین مواردی، بررسی پیکربندیهای سفارشی با نسلهای جدیدتر پیشنهاد میشود.
سناریوی رایج در وبداده
مدیر فنی یک فروشگاه اینترنتی قصد مهاجرت از سرور مجازی به سرور اختصاصی را دارد. کارشناس ابتدا مصرف فعلی CPU و رم، حجم دیتابیس و سیستم عامل مورد نیاز را بررسی میکند. اگر پشته نرمافزاری لینوکس، وبسرور و MySQL باشد، دو پردازنده Intel Xeon E5-2680 v4 با 64GB رم ECC و دیسک NVMe، میتواند فضای رشد خوبی نسبت به یک VPS فراهم کند. با این حال، اگر نیاز به ویندوز سرور 2025 یا آخرین نسخه ESXi وجود داشته باشد، کارشناس محدودیتهای نسل قدیمی را توضیح داده و پیکربندی سفارشی با نسل جدیدتر را پیشنهاد میکند.
سرور اختصاصی وبداده با سختافزار سروری
در وبداده، سرورهای اختصاصی ایران با سختافزار HPE ProLiant ارائه میشوند. پلن آماده فعلی از دو پردازنده Intel Xeon E5-2680 v4 استفاده میکند که در مجموع 28 هسته و 56 رشته را ارائه میدهند. این سرورها دارای 64GB رم DDR4 از نوع Registered ECC و دیسک 1TB NVMe هستند. همچنین، پورت 10Gbit/s روی شبکهای با آپلینک 100Gbit، نصب خودکار سیستم عامل، پنل مدیریت سرور با امکانات مختلف، حفاظت DDoS و فایروال سختافزاری از دیگر ویژگیهای این سرویس است.

تفاوت Xeon با پردازندههای Core
Xeon خانواده پردازندههای سروری اینتل است که برای کامپیوترهای شخصی ساخته نمیشوند. این پردازندهها از رم ECC، پیکربندی چندسوکت و کانالهای حافظه و خطوط PCIe بیشتری پشتیبانی میکنند. در مقابل، پردازندههای Core معمولاً فرکانس تکهستهای بالاتری دارند و قیمت کمتری نیز دارند. برای مقایسه کامل، مقاله "تفاوت Xeon و Core i7 در سرور" را مطالعه کنید.
پردازنده زئون برای بازی یا کامپیوتر خانگی مناسب است؟
به طور کلی، خیر. بازیها به فرکانس بالا و کارت گرافیک قدرتمند نیاز دارند، در حالی که بسیاری از مدلهای زئون فرکانس پایینتری دارند و برای کامپیوترهای خانگی مناسب نیستند. زئون بیشتر برای ایستگاههای کاری، رندرینگ، شبیهسازی و سرورها کاربرد دارد. برای میزبانی سرور بازی، سرور اختصاصی گزینه بهتری است.
آیا CPU زئون E5-2680 v4 هنوز در سال 2026 ارزش استفاده دارد؟
برای سایتها، دیتابیسهای متوسط، مجازیسازی سبک و سرویسهای لینوکسی، این پردازندهها هنوز گزینه مناسبی هستند. با این حال، محدودیتهایی وجود دارد؛ اینتل پشتیبانی از بهروزرسانیهای خدماتی را از 30 ژوئن 2022 متوقف کرده و HPE سرور Gen9 را فقط تا ویندوز سرور 2019 تأیید کرده است. برای نیازهای جدیدتر، بهتر است پیکربندی سفارشی را در نظر بگیرید.
تفاوت Intel Xeon Silver و Gold در عمل چیست؟
در نسل دوم Scalable، مدلهای Silver مانند 4210 حداکثر دو سوکت دارند و یک واحد AVX-512 FMA را پشتیبانی میکنند، در حالی که مدلهای Gold مانند 6230 تا چهار سوکت و دو واحد FMA را پشتیبانی میکنند. Gold 6230 با 20 هسته و DDR4-2933، عملکرد بهتری نسبت به Silver 4210 با 10 هسته و DDR4-2400 دارد. برای سرورهای وب و فایل، Silver کافی است، اما برای مجازیسازی سنگین و محاسبات برداری، Gold گزینه منطقیتری است.
آیا میتوان CPU سرور را به نسل جدیدتر زئون ارتقا داد؟
تنها در محدوده مدلهایی که سازنده سرور برای همان نسل پشتیبانی میکند. مثلاً پردازنده E5 v4 را میتوان با مدل دیگری از همان خانواده جایگزین کرد، اما نصب Xeon Scalable روی مادربرد Gen9 امکانپذیر نیست. برای رسیدن به نسل جدید، معمولاً باید کل پلتفرم شامل مادربرد، رم و منبع تغذیه را تغییر داد.
آیا همه مدلهای CPU زئون از رم ECC پشتیبانی میکنند؟
بر اساس اطلاعات صفحه ARK، مدلهای مورد بررسی در این مقاله از ECC پشتیبانی میکنند. این قابلیت یکی از ویژگیهای کلیدی زئون است. با این حال، ECC تنها به پردازنده وابسته نیست؛ مادربرد و ماژولهای رم نیز باید آن را پشتیبانی کنند. قبل از خرید، حتماً فیلد ECC Memory Supported را در صفحه مدل مورد نظر در Intel ARK بررسی کنید.
چگونه میتوان مدل CPU سرور را در لینوکس یا ویندوز مشاهده کرد؟
در لینوکس، دستور lscpu یا مشاهده فایل /proc/cpuinfo اطلاعات مربوط به مدل، تعداد سوکت، هسته و رشته را نشان میدهد. در ویندوز سرور، میتوانید از Task Manager در بخش Performance یا دستور PowerShell با Get-CimInstance Win32_Processor استفاده کنید. سپس نام مدل را در Intel ARK جستجو کنید تا اطلاعات بیشتری مانند نسل، وضعیت پشتیبانی و قابلیتهایی مانند VT-d را بدست آورید.
زئون چیست و چرا در سرورهای ابری و مجازی از آن استفاده میشود؟
سرورهای فیزیکی که سرورهای مجازی و ابری روی آنها اجرا میشوند، معمولاً از پردازندههای سروری مانند زئون یا AMD EPYC استفاده میکنند. در سرور مجازی، شما تنها بخشی از هستههای پردازنده را در اختیار دارید و منابع با کاربران دیگر تقسیم میشود. در سرور اختصاصی، تمام هستهها، رم و خطوط PCIe فقط در اختیار شما هستند.
جمعبندی: زئون، انتخاب مناسب برای سرور پایدار
زئون تنها یک پردازنده با هستههای بیشتر نیست، بلکه مجموعهای از قابلیتهای سروری است که پایداری و مقیاسپذیری را فراهم میکند. این قابلیتها شامل رم ECC، پیکربندی چند سوکتی، کانالهای حافظه متعدد، خطوط PCIe فراوان و مجازیسازی سختافزاری است. همچنین یاد گرفتیم که چگونه نام مدلها را از E5-2680 v4 تا Xeon 6980P بخوانیم و بدانیم که هر نسل در کدام سرور HPE استفاده میشود.
توصیه ما این است که ابتدا بار کاری و نرمافزارهای مورد نیاز خود را مشخص کنید و سپس گزینههای مناسب را بر اساس تعداد هسته، فرکانس، رم و چرخه پشتیبانی انتخاب کنید. برای بسیاری از سایتها و سرویسهای لینوکسی، سرور دو سوکتی E5-2680 v4 با رم ECC و NVMe گزینه اقتصادی و پایداری است. برای نیازهای جدیدتر، پیکربندی سفارشی با نسلهای جدیدتر را در نظر بگیرید.
شناسایی و ردیابی رویدادها در وبدیت
- صفحههای فروش:
- صفحههای ساختهشده با قالب پهنای کامل، به جای گزارش «plan» (طرح)، نام فایل قالب را گزارش میدهند.
- برای تشخیص صفحههای فروش، باید به دنبال لینکهای سفارش یا لینکهای داخلی به سایر صفحههای فروش باشیم.
- اگر صفحهای در مسیر «/host» یا دارای لینکهای «my.webdade.com/order/» یا «my.webdade.com/store/» باشد، به عنوان صفحه فروش شناسایی میشود.
- دکمههای درون مقاله:
- دکمههای درون مقاله با کلاس «wd-cta» مشخص میشوند.
- هنگام کلیک بر روی این دکمهها، رویداد «article_cta_click» ارسال میشود.
- توجه داشته باشید که نوار تبلیغاتی در بالای صفحه، دکمه مقاله محسوب نمیشود.
مدیریت لینکهای تبلیغاتی در وبسایت
در این بخش، به بررسی نحوه مدیریت لینکهای تبلیغاتی در وبسایت میپردازیم. این کار به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی و بهبود تجربه کاربران انجام میشود.
- ابتدا، کد جاوااسکریپت زیر را در فایل اصلی وبسایت خود قرار دهید تا لینکهای تبلیغاتی را شناسایی و مدیریت کند:
“`javascript (function(w, d) { if (cfg.pageType === 'article') { var buttons = d.querySelectorAll( 'article.type-post .entry-content .gspb_button_wrapper a[href],' + ' article.type-post .entry-content a.wp-block-button__link' ); for (var i = 0; i < buttons.length; i++) { buttons[i].classList.add('wd-cta'); if (!buttons[i].hasAttribute('data-wd-cta')) { buttons[i].setAttribute('data-wd-cta', 'article-button-' + (i + 1)); } } }
// شناسایی لینکهای دارای پارامترهای UTM var tagged = d.querySelectorAll('a[href*="utm_"]'); for (var j = 0; j < tagged.length; j++) { var a = tagged[j]; if (!/(^|\.)webdade\.com$/.test(a.hostname)) { continue; } var params = new URLSearchParams(a.search); var promo = (params.get('utm_medium') || '') + ':' + (params.get('utm_campaign') || ''); var drop = []; params.forEach(function(value, key) { if (/^utm_/.test(key)) { drop.push(key); } }); for (var k = 0; k < drop.length; k++) { params.delete(drop[k]); } var query = params.toString(); a.search = query ? '?' + query : ''; a.setAttribute('data-wd-promo', promo); }
// ردیابی کلیکها d.addEventListener('click', function(ev) { var link = ev.target.closest ? ev.target.closest('[data-wd-promo]') : null; if (link && w.WD) { w.WD.push('promo_click', { promo: link.getAttribute('data-wd-promo'), link_url: link.href }); } }); })(window, document); “`
- کد فوق، لینکهای تبلیغاتی را در بخشهای مربوطه شناسایی میکند و کلاسهای CSS مورد نیاز را به آنها اضافه میکند. همچنین، پارامترهای UTM را از لینکها حذف کرده و اطلاعات مربوط به تبلیغات را در یک متغیر ذخیره میکند.
- با استفاده از رویداد کلیک، کد فوق میتواند کلیکهای کاربران بر روی لینکهای تبلیغاتی را ردیابی کرده و اطلاعات مربوطه را در یک آرایه ذخیره کند. این اطلاعات شامل نام تبلیغ و آدرس لینک است.
- در نهایت، میتوانید از این اطلاعات برای تحلیل عملکرد تبلیغات، شناسایی کاربران و بهبود تجربه کاربران استفاده کنید.
نکات کلیدی
- مدیریت لینکهای تبلیغاتی در وبسایت، به بهبود تجربه کاربران و جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک میکند.
- کد جاوااسکریپت ارائه شده، لینکهای تبلیغاتی را شناسایی کرده و اطلاعات مربوط به آنها را ذخیره میکند.
- با ردیابی کلیکها، میتوانید عملکرد تبلیغات را تحلیل کرده و کاربران را شناسایی کنید.
جمعبندی
با استفاده از کد جاوااسکریپت ارائه شده، میتوانید لینکهای تبلیغاتی را مدیریت کرده و اطلاعات مربوط به آنها را برای تحلیل و بهبود عملکرد وبسایت خود به کار ببرید. این روش، تجربه کاربران را بهبود داده و به افزایش کارایی تبلیغات کمک میکند.

کمپین ابتکار نو
کمپین ایده های نو
کمپین آینده روشن
کمپین طراحی مدرن