نکات کلیدی
- مدل هایی مثل 6780E با پسوند E از هسته های کم مصرف Efficient استفاده می کنند؛ Xeon 6 با هسته های P تا ۱۲۸ هسته در هر سوکت برای دیتاسنتر و هوش مصنوعی، و هسته های E تا ۱۴۴ هسته (مدل 6780E) برای بارهای ابری و شبکه.
- نسل پردازنده و نسل سرور HPE به هم گره خورده اند؛ پردازنده یک نسل را نمی توان روی مادربرد نسل دیگر سوار کرد.
- سرور دوسوکتی هسته، کانال حافظه و خطوط PCIe را دوبرابر می کند؛ برای نمونه، دو E5-2680 v4 روی یک مادربرد در مجموع ۲۸ هسته، ۵۶ رشته، هشت کانال حافظه و ۸۰ خط PCIe 3.0 می دهند.
پردازنده زئون چیست؟ راهنمای کامل انتخاب CPU سرور Intel Xeon در ۲۰۲۶
مقدمه
هر سرویسی که شبانهروز باید در دسترس باشد، پشت خود یک پردازنده سروری دارد؛ قطعهای که قرار نیست ساعتها استراحت کند، خطای حافظه آن نباید به داده آسیب بزند و باید بتواند همزمان پاسخگوی صدها درخواست باشد. اینجاست که پردازنده زئون (Intel Xeon) وارد میدان میشود؛ خانوادهای از پردازندههای اینتل که نه برای میز کار شما، بلکه برای سرور، ایستگاه کاری و اتاق سرور طراحی شده است.
اگر تا امروز از خود پرسیدهاید که CPU زئون واقعاً چه تفاوتی با پردازنده Core دارد، اصطلاحاتی مثل E5-2680 v4 یا Xeon 6980P چه چیزی را میرسانند و برای پروژه شما کدام مدل کفایت میکند، این راهنما برای همین است. ابتدا منطق طراحی Xeon را ساده توضیح میدهیم، بعد ساختار نامگذاری سه دوره مختلف را باز میکنیم، جدول مقایسه نسلها را مرور میکنیم و در پایان با یک چکلیست پنجسؤالی، انتخاب را برایتان شفاف میکنیم.

پردازنده زئون چیست و چه چیزی آن را «سروری» میکند؟
یک لپتاپ معمولی روزی چند ساعت روشن میماند و یک کاربر با آن کار میکند. سرور برعکس: باید سالها بدون خاموشی کار کند، حافظههای چند ده گیگابایتی را بدون خطا مدیریت کند و زیر فشار ترافیک سنگین هم پاسخگو بماند. اینتل خانواده Xeon را دقیقاً برای این شرح وظایف ساخته است.
نکته جالب اینکه در خیلی از نسلها، هستههای Xeon و هستههای پردازندههای دسکتاپ از یک معماری مشترک برخاستهاند؛ چیزی که این دو دنیا را از هم جدا میکند، «بستر سختافزاری»
است. به بیان دیگر، CPU زئون را مثل همان موتور میدانید که نه در خودروی شهری، بلکه در کامیون باری نصب شده است؛ سلیقهاش فرکانس تکهستهای بالا نیست، سازگاریش با محیط کاری سنگین است: حافظه ECC برای اصلاح خودکار خطاها، امکان نصب دو یا چند پردازنده روی یک مادربرد، کانالهای حافظه پرتعداد و خطوط PCIe وسیع برای دیسک NVMe و کارت شبکه و کنترلر RAID، و در نهایت فناوریهای مجازیسازی سختافزاری.
چهار ستون ارزش پردازنده سرور اینتل را میتوان اینطور خلاصه کرد:
✅ اعتمادپذیری: رم ECC خطاهای تکبیتی حافظه را قبل از اینکه به اطلاعات برسد، بیسروصدا تصحیح میکند.
✅ رشدپذیری: مدلهای دوسوکتی و حتی هشتسوکتی امکان اضافهکردن پردازندههای جدید را بدون تعویض کل پلتفرم میدهند.
✅ پهنای ورودی و خروجی: دهها خط PCIe در دسترس دیسک NVMe، کارت ۱۰ گیگابیت و کنترلر RAID.
✅ مجازیسازی: VT-x و VT-d برای اجرای همزمان چندین ماشین مجازی روی یک سرور فیزیکی.
CPU زئون به زبان ساده؛ یک تشبیه
بهجای تعریفهای فنی، این تشبیه را امتحان کنید: مطب یک پزشک برای ویزیت روزانه دهها بیمار کافی است، اما یک بیمارستان برای پذیرش شبانهروزی صدها مراجعهکننده باید اتاقهای عمل متعدد، تختهای بیشتر، آزمایشگاه مستقل و ورودیهای جداگانه داشته باشد. پردازنده Core همان مطب است؛ CPU زئون همان بیمارستان. سرآشپزها و تختهای بیشتر یعنی سوکتها و هستههای بیشتر، داروخانه بزرگ یعنی کانالهای حافظه و ورودیهای اورژانس مستقل یعنی خطوط PCIe اختصاصی.
Xeon چیست که در سرورهای دوسوکتی دیده میشود؟ ساختار NUMA
در سرورهایی مثل HPE DL360 Gen9 دو پردازنده Xeon روی یک مادربرد مینشینند. هر پردازنده به بخشی از رم و خطوط PCIe خاص خودش متصل است و این دو از طریق لینک پرسرعت بینپردازندهای حرف میزنند. چنین ساختاری NUMA نام دارد؛ پردازنده به حافظه متصل به خودش سریعتر میرسد تا حافظه سمت پردازنده دیگر. برای همین، در سرورهای دوسوکتی بهتر است ماژولهای رم بین دو پردازنده تقسیم متوازن شوند تا پهنای باند هدر نرود.

هر رشته یک هسته کامل نیست؛ نکتهای که باید بدانید
فناوری Hyper-Threading به هر هسته اجازه میدهد دو رشته اجرایی را همزمان بچرخاند. Intel Xeon E5-2680 v4 طبق مشخصات رسمی ARK اینتل ۱۴ هسته و ۲۸ رشته دارد؛ یعنی رشته دوم از منابع همان هسته بهره میگیرد و کارایی دوبرابر نمیشود. جالبتر اینکه همه مدلها هم این امکان را ندارند: Xeon Bronze 3204 شش هسته دارد و تنها شش رشته تولید میکند. پس موقع خرید، هرگز تعداد رشته را جایگزین تعداد هسته نکنید.
قابلیتهای کلیدی Intel Xeon؛ هسته، کش، رم و لینکها
آنچه یک پردازنده را سروری میکند فقط «تعداد هسته» نیست. در ادامه هر مؤلفه را با عدد واقعی مرور میکنیم تا بدانید در برگه مشخصات هر CPU زئون کجا را باید نگاه کنید.
۱) هسته، رشته و فرکانس
هسته تعیین میکند چند کار واقعاً موازی اجرا شود و فرکانس سرعت هر هسته است. E5-2680 v4 با فرکانس پایه 2.4GHz و توربو حداکثری 3.3GHz نمونهای کلاسیک است: وقتی فقط چند هسته درگیر باشند، پردازنده فرکانس آنها را بالا میکشد. در نسلهای تازه، ابعاد این ماجرا عوض شده است؛ Xeon 6980P با ۱۲۸ هسته و ۲۵۶ رشته عرضه میشود.
۲) حافظه کش
کش، حافظه فوقسریع داخل خود پردازنده است که دادههای پرتکرار را نزدیک هستهها نگه میدارد تا مراجعه به رم کم شود. E5-2680 v4 به ۳۵ مگابایت کش مشترک (Intel Smart Cache) میرسد و Xeon 6980P به عدد حیرتانگیز ۵۰۴ مگابایت. برای دیتابیس و بارهای دادهمحور، کش بزرگتر معمولاً یعنی تأخیر کمتر.
۳) کانالهای حافظه و رم ECC
کنترلر حافظه داخل پردازنده جا دارد و تعداد کانالهایش پهنای باند رم را تعیین میکند. مسیر تکامل را ببینید: E5-2680 v4 چهار کانال DDR4-2400 با سقف 1.5TB؛ Gold 6230 شش کانال DDR4-2933؛ و Xeon 6980P دوازده کانال DDR5-6400 با پشتیبانی از ماژولهای MRDIMM در سرعت 8800 MT/s.
اما مهمتر از سرعت، پشتیبانی از رم ECC است؛ قابلیتی که در برگههای ARK برای مدلهایی مثل E5-2680 v4، Platinum 8180 و Gold 6230 صراحتاً ذکر شده و برای سرورهایی که ماهها ریاستارت نمیشوند یک ضرورت است. برای انتخاب نوع ماژول، راهنمای انواع رم سرور (RDIMM و LRDIMM) را در کنار این مقاله ببینید.
۴) پیکربندی چندپردازندهای؛ از QPI تا UPI
قرار دادن چند پردازنده روی یک مادربرد مخصوص دنیای سرور است. E5-2680 v4 با دو لینک QPI در سرعت 9.6 GT/s حداکثر در پیکربندی دوسوکتی کار میکند؛ خانواده Scalable لینک UPI را جایگزین کرد و Platinum 8180 طبق ARK تا هشت سوکت مقیاسپذیر است. در Intel Xeon 6 هم گزینههای چهار و هشتسوکتی در کنار مدلهای تکسوکتی وجود دارد.
۵) خطوط PCIe و مجازیسازی
خطوط PCIe راه ارتباطی پردازنده با دیسک NVMe و کارت شبکه و RAID هستند. مقایسه کنید: E5-2680 v4 چهل خط PCIe 3.0؛ Xeon 6980P تا ۹۶ خط PCIe 5.0. چون هر نسل PCIe سرعت هر خط را تقریباً دو برابر کرده، فاصله واقعی پهنای باند خیلی بیشتر از اختلاف عدد خطوط است.
در لایه مجازیسازی هم VT-x اجرای ماشین مجازی را در سطح سختافزار تسریع میکند و VT-d اختصاص مستقیم یک دستگاه PCIe به ماشین مجازی را ممکن میسازد؛ هر دو در E5-2680 v4 در دسترساند. اگر مفهوم را عمیقتر میخواهید، مقاله «مجازیسازی چیست»
را مطالعه کنید.
۶) دستورات و شتابدهندهها؛ از AVX2 تا AMX
دستورات پردازنده هم تکامل یافتهاند: E5-2680 v4 تا AVX2؛ نسلهای Scalable با افزودن AVX-512؛ و از نسل چهارم به بعد، واحد AMX برای شتابدهی محاسبات ماتریسی هوش مصنوعی. طبق اعلام رسمی اینتل در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳، نسل چهارم Xeon Scalable با حافظه DDR5، رابط PCIe 5.0 و پشتیبانی از CXL 1.1 معرفی شد و مدلهای بالای آن تا ۶۰ هسته داشتند.
📚 یادداشت منابع
اینتل در اطلاعیه رسمی خود نسل چهارم Xeon Scalable را دارنده «بیشترین شتابدهنده داخلی در میان CPUهای جهان»
توصیف کرد. این ادعای سازنده است، اما جهتگیری توسعه را نشان میدهد: مسیر Xeon از «هسته بیشتر» به «هسته بیشتر بههمراه شتابدهنده تخصصی»
چرخیده است.
⚠️ vPro جای iLO را در سرور نمیگیرد
در برگه ARK مدل E5-2680 v4 عبارت Intel vPro Platform Eligibility دیده میشود، اما در سرورهای HPE مدیریت از راه دور (کنسول، روشن و خاموش کردن، نصب سیستمعامل) وظیفه کنترلر مستقل iLO است، نه vPro.
نامگذاری Xeon؛ سه دوره، سه منطق
نام مدلهای زئون در نگاه اول شبیه کد محرمانه است، اما هر بخش معنایی دارد. اینتل در طول سالها سه الگوی نامگذاری داشته که شناختشان خواندن مشخصات یک پلن سرور را ساده میکند.

دوره اول؛ الگوی E3، E5 و E7
در نسلهای قدیمیتر سه خط محصول داشتیم: E3 برای سیستمهای تکپردازنده و E5 و E7 برای پیکربندیهای چندپردازنده. در مدل E5-2680 v4: بخش E5 خط محصول، سری 2600 مخصوص سرورهای دوسوکتی (ARK هم سقف را دو سوکت اعلام میکند)، عدد ۸۰ جایگاه مدل در سری و v4 نسخه چهارم این خانواده با نام رمز Broadwell است. عدد بزرگتر در یک سری معمولاً به معنی امکانات بیشتر است، هرچند ممکن است در یک ویژگی برتر و در دیگری ضعیفتر باشد.
دوره دوم؛ Xeon Scalable از برنز تا پلاتینیوم
از سال ۲۰۱۷ با معرفی Scalable، مدلها در چهار سطح Bronze و Silver و Gold و Platinum دستهبندی شدند: رقم اول نام مدل سطح و رقم دوم نسل را میرساند. Platinum 8180 نسل اول (Skylake)، Gold 6230 و Silver 4210 نسل دوم (Cascade Lake)، Platinum 8380 نسل سوم (Ice Lake) و Platinum 8592+ نسل پنجم (Emerald Rapids) هستند.
سطح بالاتر فقط یعنی هسته بیشتر؟ نه. طبق ARK: Bronze 3204 نه توربو دارد و نه Hyper-Threading؛ Silver 4210 سقف دوسوکتی با یک واحد AVX-512 FMA؛ اما Gold 6230 تا چهار سوکت و دو واحد FMA پشتیبانی میکند. برای انتخاب بین دو سطح میانی، مقاله مقایسه Xeon Gold و Silver را ببینید.
دوره سوم؛ Xeon 6 و Xeon 6+
در نسل جدید، اینتل شماره نسل را ابتدای نام آورد و نوع هسته را با پسوند مشخص کرد: در Xeon 6980P رقم ۶ نسل، رقم ۹ سری و حرف P یعنی هستههای Performance. سریهای 6900 و 6700 و 6500 همخانواده آن هستند. مدلهایی مثل 6780E با پسوند E از هستههای کممصرف Efficient استفاده میکنند؛ Xeon 6 با هستههای P تا ۱۲۸ هسته در هر سوکت برای دیتاسنتر و هوش مصنوعی، و هستههای E تا ۱۴۴ هسته (مدل 6780E) برای بارهای ابری و شبکه. نسل بعدی یعنی Xeon 6+ هم مبتنی بر فرایند ساخت Intel 18A است و طبق جدول زمانی اینتل در سهماهه دوم ۲۰۲۶ عرضه میشود و تا ۲۸۸ هسته E در هر سوکت میرسد.
مقایسه شش مدل شاخص نسلهای Xeon
جدول زیر شش مدل شاخص از صفحات رسمی Intel ARK را کنار هم گذاشته تا مسیر پیشرفت این خانواده یکنگاهه دیده شود:
■ E5-2680 v4 (Broadwell، Q1’16): ۱۴ هسته / ۲۸ رشته — DDR4-2400 چهار کانال — چهل خط PCIe 3.0
■ Platinum 8180 (نسل ۱، Q3’17): ۲۸ هسته / ۵۶ رشته — DDR4-2666 شش کانال — چهلوهشت خط PCIe 3.0
■ Gold 6230 (نسل ۲، Q2’19): ۲۰ هسته / ۴۰ رشته — DDR4-2933 شش کانال — چهلوهشت خط PCIe 3.0
■ Platinum 8380 (نسل ۳، Q2’21): ۴۰ هسته / ۸۰ رشته — DDR4-3200 هشت کانال — شصتوچهار خط PCIe 4.0
■ Platinum 8592+ (نسل ۵، Q4’23): ۶۴ هسته / ۱۲۸ رشته — DDR5-5600 هشت کانال — هشتاد خط PCIe 5.0
■ Xeon 6980P (Granite Rapids، Q3’24): ۱۲۸ هسته / ۲۵۶ رشته — DDR5-6400 دوازده کانال — نودوشش خط PCIe 5.0
📌 توجه: این جدول مدلهای پرچمدار هر نسل را نشان میدهد، نه گزینهای که الزاماً روی سرور شما نصب میشود. هر نسل دهها مدل با هسته و مصرف متفاوت دارد و مقایسه منصفانه باید میان مدلهای همرده انجام شود.
هر نسل Xeon در کدام سرور HPE نشسته است؟
نسل پردازنده و نسل سرور HPE به هم گره خوردهاند؛ پردازنده یک نسل را نمیتوان روی مادربرد نسل دیگر سوار کرد. رابطه نسلهای ProLiant با خانوادههای Xeon اینگونه است:
■ Gen9: Xeon E5-2600 v3 و v4 — حافظه DDR4
■ Gen10: Xeon Scalable نسل ۱ و ۲ — حافظه DDR4
■ Gen10 Plus: Xeon Scalable نسل ۳ — حافظه DDR4
■ Gen11: Xeon Scalable نسل ۴ و ۵ — حافظه DDR5
■ Gen12 (معرفی فوریه ۲۰۲۵): Xeon 6 — حافظه DDR5
طبق اطلاعیه HPE در ۱۲ فوریه ۲۰۲۵، سرورهای ProLiant Gen12 مانند DL360 و DL380 با پردازندههای Xeon 6 و کنترلر iLO 7 عرضه شدند. برای جزئیات تفاوت نسلها از نظر رم، iLO و پشتیبانی نرمافزاری، مقاله «تفاوت سرورهای G9، G10 و G11»
را بخوانید.

چطور CPU زئون مناسب نیاز خود را انتخاب کنیم؟
انتخاب پردازنده سرور لزوماً یعنی خرید یا اجاره گرانترین مدل؛ هدف این است که پردازنده با بار کاری، بودجه و افق زمانی پروژه همخوان باشد. این پنج پرسش مسیر را روشن میکند:
۱) بار کاری چه نوعی است؟
■ سایت و فروشگاه اینترنتی: ترکیب متعادل هسته، رم و دیسک NVMe معمولاً از فرکانس بسیار بالا مهمتر است.
■ دیتابیس: کش بزرگ، کانال حافظه بیشتر و رم ECC اولویت دارند.
■ مجازیسازی و فروش VPS: تعداد هسته و رشته، ظرفیت رم و پشتیبانی VT-x/VT-d تعیینکنندهاند.
■ نرمافزار تکرشتهای و برخی بازیها: فرکانس توربو بالاتر از تعداد هسته اهمیت دارد.
■ هوش مصنوعی روی CPU: از نسل چهارم به بعد با AMX مزیت دارید؛ آموزش مدلهای بزرگ همچنان به GPU نیاز دارد.
۲) هسته مهمتر است یا فرکانس؟
اگر درخواستهای مستقل فراوان بهصورت همزمان پردازش میشوند (وبسرور، PHP-FPM، چند ماشین مجازی)، هسته بیشتر کمک میکند؛ اگر یک فرایند سنگین تکرشتهای دارید، فرکانس بالاتر مؤثرتر است. برای برآورد دقیق، مقاله «راهنمای انتخاب تعداد هسته CPU سرور»
و مقاله مقایسه Xeon با AMD EPYC را مرور کنید.
۳) رم و کانالهای حافظه را نادیده نگیرید
پردازنده قوی با رم کم، مثل موتور پرقدرت با باک بنزین کوچک است. علاوه بر ظرفیت، به توزیع متوازن ماژولها بین کانالها دقت کنید؛ همین قانون ساده، پهنای باند بیشتری از همان مقدار رم بیرون میکشد. مقاله «رم سرور مجازی چقدر باشد؟»
هم دید عملی خوبی میدهد.
۴) تکسوکت یا دوسوکت؟
سرور دوسوکتی هسته، کانال حافظه و خطوط PCIe را دوبرابر میکند؛ برای نمونه، دو E5-2680 v4 روی یک مادربرد در مجموع ۲۸ هسته، ۵۶ رشته، هشت کانال حافظه و ۸۰ خط PCIe 3.0 میدهند. در مقابل، نرمافزارهای حساس به تأخیر ممکن است تنظیم NUMA بخواهند و برخی لایسنسها بر اساس هسته یا سوکت محاسبه شوند.
۵) چرخه عمر و پشتیبانی نرمافزار را بررسی کنید
طبق Intel ARK، وضعیت E5-2680 v4 از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ «پایان بهروزرسانی خدماتی»
است. HPE هم DL360 Gen9 را برای ویندوز سرور فقط تا نسخه ۲۰۱۹ تأیید کرده و در ماتریس پشتیبانی، VMware ESXi برای Gen9 تا نسخه 7.0 U3 فهرست شده است. اگر به ویندوز سرور ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۵، ESXi جدیدتر، DDR5 یا AMX نیاز دارید، نسل E5 v4 پاسخگو نیست و باید پیکربندی با نسل جدیدتر بررسی شود.
⚠️ ارتقای پردازنده در محدوده همان نسل
میتوان E5 v4 را با مدل دیگری از همان خانواده که در QuickSpecs سرور Gen9 آمده جایگزین کرد، اما نصب Xeon Scalable روی مادربرد Gen9 ممکن نیست. رسیدن به نسل جدید معمولاً یعنی تعویض کل پلتفرم: مادربرد، رم و گاهی منبع تغذیه.
یک سناریوی واقعی: مهاجرت از سرور مجازی به سرور اختصاصی
فرض کنید مدیر فنی یک فروشگاه اینترنتی میخواهد از سرور مجازی به سرور اختصاصی برود و میپرسد آیا CPU زئون نسل قدیم برایش کافی است. کارشناس ابتدا مصرف کنونی CPU و رم، حجم دیتابیس و سیستمعامل لازم را بررسی میکند. اگر پشته نرمافزاری لینوکس، وبسرور و MySQL باشد، دو پردازنده E5-2680 v4 با ۶۴ گیگابایت رم ECC و دیسک NVMe در بسیاری از موارد فضای رشد مناسبی نسبت به یک VPS میدهد. اما اگر همان مشتری به ویندوز سرور ۲۰۲۵ یا آخرین ESXi نیاز داشته باشد، محدودیتهای Gen9 صادقانه گفته میشود و پیکربندی با نسل تازهتر پیشنهاد میشود. برای شناخت تفاوت این دو سرویس، مقاله «تفاوت سرور مجازی و اختصاصی»
را بخوانید.
Xeon در سرویسهای شبکه استور
تجهیزات و پیکربندی سرور از روز اول باید سروری و پایدار انتخاب شود. در مجموعه شبکه استور، تجهیزات شبکه و سرور اورجینال از برندهای معتبر ارائه میشود و تیم فنی در انتخاب پردازنده سرور، رم ECC و دیسک NVMe همراه شماست:
✅ مشاوره تخصصی انتخاب پردازنده Xeon متناسب با بار کاری شما
✅ عرضه تجهیزات سرور و شبکه از برندهای معتبر
✅ پشتیبانی و راهنمایی در پیکربندی و راهاندازی
✅ بررسی پیکربندی سفارشی (رم بیشتر، نسل جدیدتر، پورت یا IP بیشتر) از طریق تماس
🚀 برای شروع، صفحه تماس شبکه استور را ببینید؛ اگر تازه با مفهوم سرور اختصاصی آشنا میشوید، مقاله «سرور اختصاصی چیست»
را پیش از انتخاب پردازنده بخوانید.
سوالات متداول درباره پردازنده زئون
❓ Xeon چیست و چه فرقی با پردازنده Core دارد؟
Xeon خانواده پردازنده سروری اینتل است و Core برای کامپیوتر شخصی ساخته میشود. هستههایشان در بسیاری از نسلها از معماری مشترک میآید، اما Xeon از رم ECC، پیکربندی چندسوکتی و کانال حافظه و خطوط PCIe بیشتر پشتیبانی میکند؛ در مقابل Core معمولاً فرکانس تکهستهای بالاتر و قیمت پایینتری دارد. مقاله «تفاوت Xeon و Core i7 در سرور»
مقایسه کامل را میدهد.
❓ آیا پردازنده زئون برای بازی یا کامپیوتر خانگی مناسب است؟
در اکثر موارد خیر. بازی به فرکانس بالای چند هسته و کارت گرافیک وابسته است، در حالی که بسیاری از مدلهای Xeon فرکانس پایینتری دارند و مادربرد و رم سروری گرانتری میخواهند. Xeon برای ایستگاه کاری رندر و شبیهسازی و سرور منطقی است؛ برای میزبانی سرور بازی هم سرور اختصاصی از کامپیوتر خانگی انتخاب بهتری است.
❓ CPU زئون E5-2680 v4 در سال ۲۰۲۶ هنوز کارآمد است؟
برای سایت، دیتابیس متوسط، مجازیسازی سبک و سرویسهای لینوکسی، دو E5-2680 v4 با ۵۶ رشته هنوز توان چشمگیری دارند. محدودیت را هم بدانید: پایان بهروزرسانی خدماتی اینتل از ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ و تأیید ویندوز سرور فقط تا نسخه ۲۰۱۹ برای Gen9. برای نیازهای جدیدتر، پیکربندی سفارشی با نسل جدیدتر بررسی شود.
❓ تفاوت Xeon Silver و Gold در عمل چیست؟
در نسل دوم Scalable، مدلهای Silver مثل 4210 سقف دوسوکتی با یک واحد AVX-512 FMA دارند و مدلهای Gold مثل 6230 تا چهار سوکت با دو واحد FMA. در این مقایسه، Gold 6230 با ۲۰ هسته و DDR4-2933 در برابر ۱۰ هسته و DDR4-2400 مدل Silver 4210 قرار میگیرد. برای سرور وب و فایل معمولاً Silver کافی است؛ برای مجازیسازی سنگین و محاسبات برداری Gold منطقیتر است.
❓ امکان ارتقای CPU سرور به نسل جدیدتر Xeon وجود دارد؟
فقط در محدوده مدلهایی که سازنده سرور برای همان نسل پشتیبانی میکند. E5 v4 با مدلهای همخانواده در QuickSpecs Gen9 قابل جایگزینی است، اما Xeon Scalable روی مادربرد Gen9 نصب نمیشود. برای نسل جدید معمولاً پلتفرم کامل باید عوض شود.
❓ همه مدلهای CPU زئون از رم ECC پشتیبانی میکنند؟
در مدلهای بررسیشده این مقاله پشتیبانی ECC در ARK ذکر شده و از ویژگیهای شاخص Xeon است؛ اما ECC فقط به پردازنده وابسته نیست و مادربرد و ماژولهای رم هم باید از آن پشتیبانی کنند. پیش از خرید، فیلد ECC Memory Supported را در صفحه همان مدل در Intel ARK بررسی کنید.
❓ چطور مدل CPU سرور خود را در لینوکس یا ویندوز ببینیم؟
در لینوکس دستور lscpu یا فایل /proc/cpuinfo نام مدل، تعداد سوکت، هسته و رشته را نشان میدهد. در ویندوز سرور از Task Manager بخش Performance یا دستور PowerShell با Get-CimInstance Win32_Processor استفاده کنید؛ سپس نام مدل را در Intel ARK جستوجو کنید تا نسل و وضعیت پشتیبانی و قابلیتهایی مثل VT-d را ببینید.
❓ Xeon چیست که در سرورهای ابری و مجازی از آن نام میبرند؟
سرورهای فیزیکی که سرورهای مجازی و ابری روی آنها اجرا میشوند، معمولاً از پردازندههای سروری مثل Xeon یا AMD EPYC استفاده میکنند. در سرور مجازی فقط بخشی از هستهها در اختیار شماست و منابع با کاربران دیگر تقسیم میشود؛ در سرور اختصاصی همه هستهها و رم و خطوط PCIe فقط مال شماست.
جمعبندی؛ انتخاب هوشمندانه پردازنده زئون
پردازنده زئون فقط یک CPU با هستههای بیشتر نیست؛ بستهای از قابلیتهای سروری است که پایداری و مقیاسپذیری را ممکن میکند: رم ECC، پیکربندی چندسوکتی، کانالهای حافظه متعدد، خطوط PCIe فراوان و مجازیسازی سختافزاری. همچنین یاد گرفتیم نام مدلها را از E5-2680 v4 تا Xeon 6980P بخوانیم و بدانیم هر نسل در کدام سرور HPE کار میکند.
توصیه پایانی ساده است: ابتدا بار کاری و نرمافزار مورد نیاز را مشخص کنید؛ سپس هسته، فرکانس، رم و چرخه پشتیبانی را با آن تطبیق دهید. برای بسیاری از سایتها و سرویسهای لینوکسی، سرور دوسوکتی E5-2680 v4 با رم ECC و NVMe گزینهای اقتصادی و پایدار است و برای نیازهای تازهتر، پیکربندی با نسلهای جدیدتر قابل بررسی است. تیم فنی شبکه استور آماده مشاوره پیش از خرید است.
اگر سوالی دارید، در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.
منابع: Intel ARK: Intel Xeon Processor E5-2680 v4 Specifications؛ Intel ARK: Intel Xeon Gold 6230 Processor Specifications؛ Intel ARK: Intel Xeon 6980P Processor Specifications؛ Intel: Intel Xeon 6+ Processors؛ Intel Newsroom: Intel Launches 4th Gen Xeon Scalable Processors؛ HPE Newsroom: HPE introduces next-generation ProLiant servers (Gen12)

کمپین ابتکار نو
کمپین ایده های نو
کمپین آینده روشن
کمپین طراحی مدرن